Skip to content

136 Charles StLong Branch, NJ 07740

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 1996

Property Information

Block385
Lot24.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,560
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,200
48%
Improvement Value:$314,200
52%
Total Assessment$607,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,025+6.9%
2024$7,509+1.5%
2023$7,398-2.3%
2022$7,574+5.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951