Skip to content

165 Rosewood AveLong Branch, NJ 07740

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2020

Property Information

Block391
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage655
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,000
68%
Improvement Value:$132,700
32%
Total Assessment$415,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,278+8.7%
2024$4,856+3.9%
2023$4,674-1.5%
2022$4,744+6.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955