Skip to content

135 Elmwood AveLong Branch, NJ 07740

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2025

Property Information

Block411
Lot4.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-O-1U
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,944
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,000
59%
Improvement Value:$196,300
41%
Total Assessment$479,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,214+7.9%
2024$5,759+2.2%
2023$5,633-1.9%
2022$5,739+5.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 8810, Page 5274NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/10/2009

Property Sale

Sale
$318,000
DeedBook 8622, Page 8342

Property Built

Built

Year Built: 1925