Skip to content

355 Long Branch AveLong Branch, NJ 07740

Built 1920

Last Sale Price
$407,500
Last Sale Date
Jul 3, 2019

Property Information

Block443
Lot1.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,736
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,400
46%
Improvement Value:$351,600
54%
Total Assessment$656,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,156+3.4%
2024$8,858+7.4%
2023$8,246+1.6%
2022$8,120+15.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$407,500

From:

To:

Sq Ft1,736DeedBook 9356, Page 4653Recorded7/8/2019

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 5237, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1920