Skip to content

465 Church StLong Branch, NJ 07740

Built 1890
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 2020

Property Information

Block469
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class---
DescriptionAPT BLDG
Dwellings0
ZoningR-3
Sq Footage16,628
Acreage1.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$593,800
14%
Improvement Value:$3,697,900
86%
Total Assessment$4,291,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$67,244+1.8%
2024$66,062+407.2%
2023$13,025-1.8%
2022$13,263+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 9092, Page 9862NU CodeGovernment (15)Recorded12/16/2014

Property Built

Built

Year Built: 1890