Skip to content

69 N Lake DrLong Branch, NJ 07740

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2018

Property Information

Block62
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,289
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$813,200
66%
Improvement Value:$427,300
34%
Total Assessment$1,240,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,350-0.0%
2024$18,358+2.1%
2023$17,973-0.6%
2022$18,074+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft2,364DeedBook 8884, Page 6281NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/28/2011

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft2,332DeedBook 8652, Page 161NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/16/2007

Property Sale

Sale
$324,900

From:

To:

Sq Ft2,364DeedBook 5845, Page 54Recorded7/29/1999

Property Built

Built

Year Built: 1925