Skip to content

50 Sternberger Ave #3Long Branch, NJ 07740

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2025

Property Information

Block85
Lot1.103
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class37
Description3S-S-O-1U
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,072
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$275,000
53%
Improvement Value:$243,700
47%
Total Assessment$518,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,975+1.2%
2024$7,880-8.4%
2023$8,598+3.2%
2022$8,329+11.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 8451, Page 7385Recorded4/12/2005

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 5191, Page 608

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5099, Page 733

Property Built

Built

Year Built: 1988