Skip to content

720 Ocean Ave Unit 12Long Branch, NJ 07740

Built 1975

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 26, 2013

Property Information

Block88
Lot10.12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page10.5

Building Details

Building Class37
Description1S-B-O-1U
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage736
Acreage2.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
59%
Improvement Value:$136,900
41%
Total Assessment$336,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,932+0.8%
2024$4,892-5.2%
2023$5,161-0.2%
2022$5,169+24.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975