Skip to content

250 Hollywood AveLong Branch, NJ 07740

Built 1935

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 15, 2023

Property Information

Block98
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class18
Description2S-S-O-DG-1U
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,215
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$847,500
51%
Improvement Value:$814,200
49%
Total Assessment$1,661,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,461+4.0%
2024$20,644+10.3%
2023$18,715+0.7%
2022$18,593+10.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$965,000

From:

To:

Sq Ft2,198DeedBook 8720, Page 9563Recorded5/8/2008

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5162, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1935