Skip to content

656 Hoey AveLong Branch, NJ 07740

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 6, 2017

Property Information

Block99
Lot24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-F-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,948
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$743,100
69%
Improvement Value:$335,400
31%
Total Assessment$1,078,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,430+9.9%
2024$12,216+15.8%
2023$10,549+5.0%
2022$10,049+16.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,827DeedBook 8085, Page 6885Recorded2/20/2002

Property Sale

Sale
$143,000

From:

To:

Sq Ft1,827DeedBook 5501, Page 492Recorded5/17/1996

Property Built

Built

Year Built: 1951