Skip to content

49 Ocean AveMiddletown, NJ 07748

Built 1933

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 18, 2024

Property Information

Block10
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityMiddletown Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G1OB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage816
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
66%
Improvement Value:$115,300
34%
Total Assessment$340,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,525+11.1%
2024$4,072+23.5%
2023$3,297+19.8%
2022$2,752+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft816DeedBook 9711, Page 5914Recorded11/4/2024

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft816DeedBook 8546, Page 3973NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/6/2006

Property Built

Built

Year Built: 1933