Skip to content

425 Walnut StPort Monmouth, NJ 07758

Built 1943

Last Sale Price
$344,999
Last Sale Date
Jul 16, 2021

Property Information

Block535
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityMiddletown Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage867
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,100
64%
Improvement Value:$148,100
36%
Total Assessment$413,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,182-7.8%
2024$6,703+18.4%
2023$5,660+1.0%
2022$5,606+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$344,999

From:

To:

Sq Ft867DeedBook 9530, Page 297Recorded7/23/2021

Property Sale

Sale
$251,200

From:

To:

Sq Ft867DeedBook 9270, Page 7753NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/30/2018

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft867DeedBook 9221, Page 5098NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/10/2017

Property Built

Built

Year Built: 1943