Skip to content

211 Highway 35Neptune, NJ 07753

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Nov 20, 2014

Property Information

Block1002
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
DescriptionNEPTUNE DELI
Dwellings0
ZoningB-1
Sq Footage748
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$520,500
83%
Improvement Value:$107,500
17%
Total Assessment$628,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,608+7.6%
2024$7,999+11.2%
2023$7,195-0.1%
2022$7,201-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000
DeedBook 9091, Page 1240

Property Sale

Sale
$1,297,703

From:

To:

DeedBook 8943, Page 4622Recorded4/13/2012

Property Sale

SaleMulti
$738,400
DeedBook 8867, Page 8412

Property Sale

SaleMulti
$367,500
DeedBook 5118, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1955