Skip to content

1933 Heck AveNeptune, NJ 07753

Built 1966
Industrial

Last Sale Price
$2,206,000
Last Sale Date
Jun 10, 2004

Property Information

Block1003
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-B-1U
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,010
Acreage2.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$694,800
20%
Improvement Value:$2,749,800
80%
Total Assessment$3,444,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$59,306-1.4%
2024$60,136-13.7%
2023$69,718-0.2%
2022$69,883-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$2,206,000

From:

To:

DeedBook 8376, Page 2072Recorded6/30/2004

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

DeedBook 8076, Page 386NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/17/2002

Property Sale

Sale
$139,000

From:

To:

Sq Ft1,010DeedBook 8002, Page 6494Recorded1/23/2001

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5834, Page 8

Property Sale

Sale
$1,000,000

From:

To:

DeedBook 5612, Page 143NU CodeBankruptcy (13)Recorded6/11/1997

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,412DeedBook 5476, Page 757Recorded1/30/1996

Property Built

Built

Year Built: 1966