Skip to content

2107 Rutherford AveNeptune, NJ 07753

Built 1933

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 23, 2022

Property Information

Block1011
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1.5-S-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage740
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,400
53%
Improvement Value:$175,600
47%
Total Assessment$374,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,537+34.0%
2024$4,132+49.3%
2023$2,768+6.9%
2022$2,588-3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft740DeedBook 9617, Page 7113Recorded9/29/2022

Property Built

Built

Year Built: 1933