Skip to content

1 Ocean Ave Unit 3Ocean Grove, NJ 07756

Built 1995

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Apr 21, 1992

Property Information

Block102
Lot9
QualifierC103
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage851
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,500
35%
Improvement Value:$343,700
65%
Total Assessment$530,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,002+7.6%
2024$10,229+37.7%
2023$7,427+6.5%
2022$6,974-1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5134, Page 548