Skip to content

21 Sea View AveOcean Grove, NJ 07756

Built 2018

Last Sale Price
$1,700,000
Last Sale Date
Oct 6, 2023

Property Information

Block103
Lot5.04
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-L-1U
Dwellings2
ZoningHD-O
Sq Footage2,280
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$740,000
41%
Improvement Value:$1,069,000
59%
Total Assessment$1,809,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,563+53.4%
2024$21,884-6.7%
2023$23,464+2.8%
2022$22,820+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,700,000

From:

To:

Sq Ft2,280DeedBook 9663, Page 9456Recorded10/17/2023

Property Sale

Sale
$1,079,000

From:

To:

Sq Ft2,280DeedBook 9290, Page 3893NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/1/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018