Skip to content

26 Sea View AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1983

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jul 28, 2000

Property Information

Block105
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2SF 8/3/2
Dwellings1
ZoningHDIF
Sq Footage1,536
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$644,200
61%
Improvement Value:$413,600
39%
Total Assessment$1,057,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,401+9.2%
2024$15,931+13.7%
2023$14,014-1.2%
2022$14,191+14.0%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5960, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1983