Skip to content

4 Ocean Ave Unit 4Ocean Grove, NJ 07756

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 2025

Property Information

Block106
Lot8
QualifierC104
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page1.02

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage906
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,900
31%
Improvement Value:$389,500
69%
Total Assessment$564,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,911+7.6%
2024$11,073+32.1%
2023$8,381-0.4%
2022$8,413+4.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 8618, Page 6410

Property Built

Built

Year Built: 1989