Skip to content

4 Ocean Ave Unit 5Ocean Grove, NJ 07756

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Aug 14, 2025

Property Information

Block106
Lot8
QualifierC105
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page1.02

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage681
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,300
27%
Improvement Value:$388,900
73%
Total Assessment$531,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,140-6.5%
2024$9,773+43.9%
2023$6,790-0.4%
2022$6,816+6.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$685,000
DeedBook 9752, Page 1766Recorded8/20/2025

Property Built

Built

Year Built: 1989