Skip to content

4 Ocean Ave Unit 17Ocean Grove, NJ 07756

Built 1992

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Dec 14, 2018

Property Information

Block106
Lot8
QualifierC317
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page1.02

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,523
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,700
27%
Improvement Value:$650,300
73%
Total Assessment$894,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,649+11.4%
2024$14,941+2.7%
2023$14,554-0.4%
2022$14,610+5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft1,523DeedBook 9327, Page 7735Recorded12/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1992