Skip to content

4 Ocean Ave Unit 19Ocean Grove, NJ 07756

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2008

Property Information

Block106
Lot8
QualifierC319
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page1.02

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,200
33%
Improvement Value:$592,800
67%
Total Assessment$883,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,179-11.5%
2024$17,151+2.6%
2023$16,720-0.4%
2022$16,784+16.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990