Skip to content

4 Ocean Ave Unit 21Ocean Grove, NJ 07756

Built 1990

Last Sale Price
$225,500
Last Sale Date
Nov 10, 1988

Property Information

Block106
Lot8
QualifierC321
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page1.02

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage1,282
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,300
29%
Improvement Value:$560,000
71%
Total Assessment$790,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,580-1.9%
2024$13,850+13.7%
2023$12,177-0.4%
2022$12,224-4.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$225,500
DeedBook 4899, Page 27