Skip to content

10 Atlantic AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1915

Last Sale Price
$687,000
Last Sale Date
Aug 31, 2012

Property Information

Block107
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,635
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$944,300
66%
Improvement Value:$476,400
34%
Total Assessment$1,420,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,461+15.4%
2024$16,867+2.2%
2023$16,500+0.9%
2022$16,355+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$687,000
DeedBook 8969, Page 3722

Property Built

Built

Year Built: 1915