Skip to content

1520 07th AveNeptune, NJ 07753

Built 1934

Last Sale Price
$252,500
Last Sale Date
Aug 20, 2019

Property Information

Block1112
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1S-CB-R-1AG-1U
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,164
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
58%
Improvement Value:$192,100
42%
Total Assessment$456,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,661+20.2%
2024$6,372+21.8%
2023$5,232-6.3%
2022$5,585+27.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$252,500

From:

To:

Sq Ft1,164DeedBook 9364, Page 7281Recorded8/23/2019

Property Built

Built

Year Built: 1934