Skip to content

128 Taylor AveNeptune, NJ 07753

Built 1951

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 24, 2022

Property Information

Block1115
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-C-1U
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,152
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,200
62%
Improvement Value:$152,100
38%
Total Assessment$400,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,130+13.6%
2024$6,276+39.2%
2023$4,509+6.5%
2022$4,234+11.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 9598, Page 827NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/1/2022

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 9550, Page 5573Recorded10/13/2021

Property Sale

Sale
$262,500
DeedBook 8537, Page 2183

Property Built

Built

Year Built: 1951