Skip to content

125 Taylor AveNeptune, NJ 07753

Built 1951
Other Exempt

Last Sale Price
$141,500
Last Sale Date
Nov 25, 2013

Property Information

Block1120
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SS 5/3/1.5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,384
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,600
52%
Improvement Value:$244,300
48%
Total Assessment$508,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$6,679+16.5%
2023$5,735+6.0%
2022$5,409+12.1%
2021$4,826+10.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$141,500

From:

To:

Sq Ft1,384DeedBook 9048, Page 3466NU CodeBankruptcy (13)Recorded12/10/2013

Property Sale

Sale
$289,000

From:

To:

Sq Ft1,384DeedBook 8511, Page 2445Recorded11/15/2005

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,384DeedBook 8397, Page 7173Recorded8/30/2004

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,384DeedBook 5744, Page 4714Recorded8/27/1998

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5057, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1951