Skip to content

1800 Corlies AveNeptune, NJ 07753

Built 1961
Commercial

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jun 6, 2022

Property Information

Block1122
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionB & S PETROLEUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,305
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,132,000
99%
Improvement Value:$17,100
1%
Total Assessment$1,149,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,494+7.6%
2024$18,114+4.6%
2023$17,322+2.9%
2022$16,828+11.9%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

DeedBook 9600, Page 5904NU CodeLeaseback (28)Recorded6/15/2022

Property Sale

SaleMulti
$600,000
DeedBook 9088, Page 6987

Property Built

Built

Year Built: 1961