Skip to content

1 Ocean Pathway 1/2 Unit3Ocean Grove, NJ 07756

Built 1890

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Sep 22, 1998

Property Information

Block115
Lot9
QualifierC003
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningHDR
Sq Footage700
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,300
53%
Improvement Value:$260,500
47%
Total Assessment$552,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,295+7.6%
2024$8,641+16.5%
2023$7,417-4.7%
2022$7,779-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5764, Page 938

Property Built

Built

Year Built: 1890