Skip to content

75 Mt Zion WayOcean Grove, NJ 07756

Built 1883

Last Sale Date
Nov 23, 1990

Property Information

Block118
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage760
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,600
71%
Improvement Value:$167,800
29%
Total Assessment$578,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,057-5.4%
2024$7,458+14.1%
2023$6,534+1.9%
2022$6,411+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5046, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1883