Skip to content

1900 Corlies Ave Unit 1aNeptune, NJ 07753

Built 1988
Commercial

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jul 26, 2011

Property Information

Block1203
Lot3
QualifierC101
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.4

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage932
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
38%
Improvement Value:$150,600
62%
Total Assessment$244,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,283+7.6%
2024$3,980-14.5%
2023$4,657-0.2%
2022$4,668-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 8902, Page 3592

Property Built

Built

Year Built: 1988