Skip to content

203 So Neptune BlvdNeptune, NJ 07753

Built 1926

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block1203
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.4

Building Details

Building Class17
Description1SFS1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,636
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,500
54%
Improvement Value:$218,600
46%
Total Assessment$475,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,020+11.9%
2024$7,166+16.7%
2023$6,140+6.1%
2022$5,789+15.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926