Skip to content

1944 Corlies Ave Unit 201Neptune, NJ 07753

Built 1995
Commercial

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jul 20, 2000

Property Information

Block1204
Lot1
QualifierC201
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.4

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings0
ZoningES
Sq Footage1,800
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,400
31%
Improvement Value:$351,200
69%
Total Assessment$505,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,853+7.6%
2024$8,226-11.8%
2023$9,329-0.2%
2022$9,351-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 5957, Page 418

Property Built

Built

Year Built: 1995