Skip to content

40 Ocean Pathway Unit COcean Grove, NJ 07756

Built 2009

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Oct 14, 2008

Property Information

Block129
Lot3
QualifierC03
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningHD-0
Sq Footage1,128
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,300
26%
Improvement Value:$725,000
74%
Total Assessment$976,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,937+7.6%
2024$14,816+38.7%
2023$10,684+8.2%
2022$9,879-1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 8743, Page 3262