Skip to content

500 Stamford DrNeptune, NJ 07753

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 2010

Property Information

Block1301
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.4

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,128
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,700
59%
Improvement Value:$209,100
41%
Total Assessment$508,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,869-1.2%
2024$7,963+31.8%
2023$6,043+2.7%
2022$5,886+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft2,128DeedBook 5836, Page 798NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/1/1999

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5836, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 1963