Skip to content

103 Alpine TrailNeptune, NJ 07753

Built 1987

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 5, 2013

Property Information

Block1402
Lot3
QualifierC0103
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.5

Building Details

Building Class35
DescriptionBRECKENRIDGE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,290
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,100
58%
Improvement Value:$171,800
42%
Total Assessment$408,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,041+3.3%
2024$5,850+16.2%
2023$5,035+5.4%
2022$4,778+3.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1987