Skip to content

303 Alpine TrailNeptune, NJ 07753

Built 1990

Last Sale Price
$195,700
Last Sale Date
Jul 27, 2016

Property Information

Block1402
Lot3
QualifierC0303
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.5

Building Details

Building Class37
DescriptionBRECKENRIDGE
Dwellings1
ZoningCS
Sq Footage1,290
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,100
59%
Improvement Value:$162,100
41%
Total Assessment$399,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,092+7.2%
2024$5,682+3.2%
2023$5,504+5.3%
2022$5,225+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$195,700

From:

To:

Sq Ft1,290DeedBook 9183, Page 7586Recorded9/2/2016

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 8910, Page 2441

Property Built

Built

Year Built: 1990