Skip to content

406 Alpine TrailNeptune, NJ 07753

Built 1987

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Mar 27, 2024

Property Information

Block1402
Lot3
QualifierC0406
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.5

Building Details

Building Class35
DescriptionASPEN
Dwellings1
ZoningCS
Sq Footage1,290
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,100
65%
Improvement Value:$129,100
35%
Total Assessment$366,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,524+4.0%
2024$5,310+17.8%
2023$4,509+5.4%
2022$4,278+10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,290DeedBook 9683, Page 696Recorded4/3/2024

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,290DeedBook 9368, Page 8678Recorded9/16/2019

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 8015, Page 3313

Property Built

Built

Year Built: 1987