Skip to content

9 Olin StOcean Grove, NJ 07756

Built 2009

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Feb 25, 2005

Property Information

Block146
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,021
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$849,800
55%
Improvement Value:$695,400
45%
Total Assessment$1,545,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,418+20.2%
2024$19,479+1.7%
2023$19,158+0.7%
2022$19,026+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 8442, Page 9840