Skip to content

15 Olin StOcean Grove, NJ 07756

Built 1899

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Mar 4, 2015

Property Information

Block146
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,515
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$813,900
66%
Improvement Value:$421,000
34%
Total Assessment$1,234,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,386+20.7%
2024$14,408+7.1%
2023$13,451-0.4%
2022$13,502-0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft1,515DeedBook 9107, Page 8584NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 1899