Skip to content

805 Stamford DrNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block1503
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,476
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,500
49%
Improvement Value:$283,600
51%
Total Assessment$557,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,892+6.1%
2024$8,382+24.6%
2023$6,726+3.0%
2022$6,528+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960