Skip to content

1 Marlow PlNeptune, NJ 07753

Built 1962

Last Sale Price
$106,754
Last Sale Date
Aug 18, 1995

Property Information

Block1510
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description1SFAL2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,106
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,800
58%
Improvement Value:$216,000
42%
Total Assessment$509,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,929+4.1%
2024$7,620+30.7%
2023$5,828+2.6%
2022$5,680+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$106,754
DeedBook 5437, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1962