Skip to content

9 Brixton PlNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Aug 22, 2014

Property Information

Block1512
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description1S-F-F-AG-1U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,825
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,600
54%
Improvement Value:$253,200
46%
Total Assessment$552,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,176+9.1%
2024$6,577+30.7%
2023$5,033+2.2%
2022$4,926+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 9079, Page 7451

Property Built

Built

Year Built: 1960