Skip to content

503 Mayfair LaneNeptune, NJ 07753

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jul 15, 2025

Property Information

Block1513
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,094
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$266,500
47%
Improvement Value:$297,500
53%
Total Assessment$564,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,305+15.4%
2024$7,197+20.7%
2023$5,961+2.8%
2022$5,799+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft2,094DeedBook 9748, Page 2726Recorded7/23/2025

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,094DeedBook 9732, Page 5181NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/7/2025

Property Built

Built

Year Built: 1960