Skip to content

113 Mt Hermon WayOcean Grove, NJ 07756

Built 1910

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 30, 2001

Property Information

Block152
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description2SF 8/6/2
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage2,024
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$436,900
51%
Improvement Value:$418,200
49%
Total Assessment$855,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,685+21.6%
2024$12,079+2.6%
2023$11,776+9.1%
2022$10,792-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 8065, Page 8243

Property Built

Built

Year Built: 1910