Skip to content

100 Marlow PlNeptune, NJ 07753

Built 1961

Owner
---
Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Oct 28, 2025

Property Information

Block1602
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-2-2AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,384
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$277,100
47%
Improvement Value:$312,600
53%
Total Assessment$589,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,345+2.0%
2024$10,142+73.9%
2023$5,831+2.9%
2022$5,666+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft2,384DeedBook 9767, Page 4174Recorded11/24/2025

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,384DeedBook 9608, Page 5400Recorded8/5/2022

Property Built

Built

Year Built: 1961