Skip to content

128 Edgeware PlNeptune, NJ 07753

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 11, 2014

Property Information

Block1610
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,000
56%
Improvement Value:$214,400
44%
Total Assessment$483,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,069+7.9%
2024$6,550+31.1%
2023$4,997+2.3%
2022$4,886+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954