Skip to content

702 Oxford WayNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 25, 1989

Property Information

Block1614
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,521
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,700
46%
Improvement Value:$328,100
54%
Total Assessment$606,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,867+5.9%
2024$8,371+30.5%
2023$6,415+2.9%
2022$6,233+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4946, Page 721

Property Built

Built

Year Built: 1950