Skip to content

303 Oxford WayNeptune, NJ 07753

Built 1951

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Sep 7, 2022

Property Information

Block1615
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,432
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,400
46%
Improvement Value:$354,800
54%
Total Assessment$652,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,809+9.4%
2024$8,965+27.9%
2023$7,007+3.0%
2022$6,801+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

Sq Ft1,432DeedBook 9614, Page 9780Recorded9/13/2022

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 8888, Page 554

Property Built

Built

Year Built: 1951