Skip to content

2 Ingles CourtNeptune, NJ 07753

Built 2018

Last Sale Price
$434,900
Last Sale Date
Aug 24, 2017

Property Information

Block1615
Lot20.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class19
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,908
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,400
43%
Improvement Value:$313,600
57%
Total Assessment$555,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,718+10.4%
2024$8,804-6.6%
2023$9,424-2.9%
2022$9,709+3.6%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$434,900

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 9246, Page 8971NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/7/2017